خشکبار و آجیل‌های خوشمزه چگونه تولید می‌شوند؟

شیرینی خرمایی ، صبحانه‌ای سرشار از انرژی
۲۱ مرداد, ۱۳۹۸
breakfast cereal غلات صبحانه
غلات صبحانه، صبحانه قهرمانان
۱۴ آذر, ۱۳۹۸
dried nuts خشکبار

نقش کشور ما در تولید آجیل و خشکبار به‌ویژه پسته و بادام غیرقابل انکار است به طوری‌ که ایران به عنوان یکی از بزرگترین تولید کنندگان خشکبار مرغوب و با کیفیت در جهان شناخته می‌شود. اما تولید این حجم از آجیل و خشکبار چگونه و در چه فرآیندی انجام می‌شود؟ در این مقاله به معرفی مراحل تولید این میان‌وعده‌های خوشمزه و هیجان‌انگیز می‌پردازیم.

تهیه مواد اولیه

فرآوری خشکبار و به‌دست آوردن محصول نهایی به عنوان یک میان‌وعده با ارزش غذایی بالا از کشت و برداشت میوه اولیه از باغ‌ها شروع می‌شود. کیفیت میوه برداشت شده تضمین کننده کیفیت محصول نهایی خواهد بود. در نتیجه یکی از نکات حائز اهمیت برای تولیدکنندگان و کارخانه‌های فرآوری خشکبار و آجیل کیفیت میوه اولیه‌ای است که برای فرآوری تهیه می‌کنند. دینا همواره تلاش می‌کند تا مواد اولیه خود را از بهترین باغ‌ها تهیه کند.

مرحله پوست‌گیری

مرحله دوم در پروسه فرآوری خشکبار، پوست‌گیری میوه اولیه و بدست آوردن مغز آن است. عمل پوست‌گیری به دو صورت دستی و مکانیزه صورت می‌گیرد. برای بدست آوردن محصول با کیفیت، روش مکانیزه به دلایلی مانند یکنواخت بودن پروسه پوست‌گیری برای هر مغز و رعایت اصول بهداشتی در فرآیند، روش بهتری است.

شست‌وشو و نم‌گیری خشکبار

به همراه مغزها در فرآیند پوست‌گیری، ذرات دیگر میوه نیز وجود دارند که در صورت باقیماندن، در کیفیت محصول نهایی که همان آجیل یا خشکبار است، تاثیرگذار خواهند بود. از همین رو پس از پوست‌گیری، مغزها باید شسته و از هرگونه ذره اضافی عاری شوند.

 

 

خشک‌کردن مغزها و تبدیل به خشکبار با کیفیت

خشک‌کردن مغز‌ها در گذشته به صورت دستی انجام می‌گرفت که بسیاری از استانداردها را نداشت. برای مثال بهداشتی نبود، زمان زیادی را صرف می‌کرد و ممکن بود مغزها در حین خشک شدن در هوای آزاد به یک قارچ یا میکروب آلوده شوند. اما امروزه مغزها در شرکت دینافود توسط دستگاه‌های مکانیزه در بالاترین کیفیت و با رعایت تمامی استانداردها خشک شده و فرآوری می‌شوند.

فرآوری نهایی

در این مرحله مغز خشک شده طی فرآیندهای مختلفی به محصول نهایی، آجیل و خشکبار تبدیل می‌شود. این فرآیندها می‌تواند شامل طعم‌دار کردن، ترکیب کردن چند مغز و غیره باشد.  تفت دادن یا همان برشته کردن مغزهای آجیلی هم در این مرحله انجام می‌شود برای تفت دادن، بهترین روش استفاده از دستگاه‌‌های خشک‌کن است چون ضمن پخش یکنواخت حرارت به مغز هیچ آسیبی نمی‌زند و بهترین نکته اینجاست که از هیچ‌گونه واسطه حرارتی مانند روغن یا آب استفاده نمی‌شود. برای مثال تخمه آفتاب‌گردان چی‌توز با دستگاه‌های پیشرفته برشته و روانه بازار می‌شود.

بسته‌بندی و انبارش

ارائه محصول نهایی به بازار زمانی میسر می‌شود که خشکبار فرآوری شده به درستی بسته‌بندی شده تا در زمان مصرف کیفیت خود را از دست ندهد. از این رو فرآیند بسته بندی از اهمیت بالایی در تولید خشکبار برخوردار است. کنترل کیفیت محصول نهایی نیز در این مرحله انجام می‌شود. به این طریق که طی آزمون‌های مختلف به بررسی رنگ ظاهری خشکبار، درصد سالم بودن، پوکی، میزان ناخالصی، بو، مزه و…. می‌پردازند. از طرفی دیگر در آزمون‌های شیمیایی به بررسی کپک‌زدگی، رطوبت و… نیز پرداخته می‌شود. در نهایت خشکبار یا آجیل با کیفیت در بسته‌بندی مناسب روانه بازار می‌شود.

چی‌توز با ارائه خشکبار و آجیل با کیفیت همواره تلاش کرده تا بتواند یک میان وعده‌ خوشمزه، هیجان انگیز و مغذی را برای شما فراهم کند. میان وعده‌ای که لحظه‌های خوشی را برای مخاطبان رقم بزند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *