چیپس پاپس، چیپسی با ۵۰ درصد چربی کم‌تر

mrfish مسترفیش
کراکر چیست و معرفی کراکر پنیری مستر فیش
۲۸ دی, ۱۳۹۸
cheetoz motori چی‌توز موتوری
چی‌توز موتوری یار همیشگی لحظه‌های ما
۷ بهمن, ۱۳۹۸
pops potato chips پاپس

چیپس همیشه و در همه حال محبوب است. از مهمانی، جاده، سینما، استادیوم و جلوی تلویزیون گرفته تا تنها نشستن در پارک. این خوراکی پرطرفدار در کنار سیب‌زمینی سرخ‌کرده، در صدر پرطرفدارترین تنقلات جهان قرار دارد. با این وجود همواره متخصصان تغذیه درباره‌ مصرف زیاد چیپس هشدار می‌دهند و والدین به‌خاطر مصرف زیاد آن، نگران فرزندانشان هستند. در این پست می‌خوانیم که چی‌توز به عنوان پرچم‌دارِ تولیدِ چیپس و اسنک در کشور، چه راهکاری برای این مسئله اندیشیده است.

پیدایش چیپس

همه‌چیز از یک انتقاد شروع شد. زمستان سال ۱۸۵۳ بود که کوریلیوس وندربیلت، مشتریِ رستورانِ «دریاچه‌ی ماه» در ساراتوگای ایالت نیویورک، سیب‌زمینی‌های سرخ‌شده را به آشپزخانه پس فرستاد، زیرا معتقد بود که به خوبی سرخ نشده‌اند و ترد و خوش‌نمک نیستند. آشپزِ رستوران، جورج کرام، از این انتقاد عصبانی شد و در اجرای سفارشِ‌مشتری، از آن سوی بام افتاد! او سیب‌زمینی‌ها را به نازکی کاغذ برش زد و آن‌ها را با نمک فراوان در روغن سرخ کرد. او می‌خواست با این کار از کوریلیوس انتقام بگیرد، اما جهان جور دیگری چرخید؛ کوریلیوس از این سیب‌زمینی‌های نازک بسیار خوشش آمد و این اتفاق، به تولد «چیپس» منجر شد.

چیپس که در لغت انگلیسی به معنی ورقه‌های نازک است، وارد منوی غذایی رستوران دریاچه‌ی ماه شد و پس از آن رستوران‌های دیگر هم چیپس را به منوی خود افزودند.

چیپس امروزه در طعم‌های بسیار متنوعی تولید و مصرف می‌شود؛ از جمله می‌توان به نمکی، فلفلی، سرکه‌ای،‌ لیمویی، پنیری، کچاپ، پیاز و جعفری و… اشاره کرد.

روش تولید چیپس‌های معمولی

در روش معمول، ورقه‌های نازک سیب‌زمینی را در روغن بسیار داغ ریخته و آن را سرخ می‌کنند. از این رو به دلیل استفاده‌ اجتناب‌ناپذیر از  روغن در تهیه‌ این خوراکی، پزشکان مکرراً در رابطه با مصرف زیاد آن تذکر داده‌اند. البته امروزه در تولید چیپس‌ها به این روش توسط کمپانی‌های بزرگ تا جای ممکن روغن چیپس‌ها گرفته شده تا خوردن به اندازه آن‌ها مشکلی برای طرفدارانش ایجاد نکند.

چیپس پاپس (POPs) چی‌توز

چی‌توز برای برآورده کردن آرزوی طرفداران دو آتشه چیپس یعنی خوردن بیشتر این خوراکی خوشمزه بدون آن که سلامتیشان به خطر بیافتد، روش دیگری برای تهیه‌ چیپس به‌کار گرفته‌است. در این روش قطعات سیب‌زمینی بدون آن که سرخ شوند و تنها در حضور گرما و تحت فشار پخته می‌شوند و پس از آن تنها با استفاده از مقدار کمی روغن برای طعم‌دهی بسته‌بندی و آماده خوردن می‌شوند. چیپس پاپس چی‌توز به شما اجازه می‌دهد با نگرانی کمتری از خوردن چیپس لذت ببرید چرا که ۵۰ درصد چربی کمتری نسبت به چیپس‌های پخته شده به روش معمول دارد. همچنین طعم‌های هالوپینو، چدار و سرکه‌ای دست شما را برای انتخاب باز گذاشته‌اند. هر کدام از این طعم‌ها انقدر هنرمندانه به ورقه‌های چیپس اضافه شده که انگار در همان لحظه فلفل هالوپینو را خرد کرده، پنیر چدار را رنده کرده، یا ظرف سرکه را آورده‌اید و به سیب‌زمینی‌های خوب پخته شده خود اضافه کرده و میل می‌کنید.

تولید خوراکی‌های خوشمزه که هیچ‌گاه طرفدارانش را ناامید و خسته نکند، چیزی است که چی‌توز به آن شناخته می‌شود. چیپس پاپس نیز در همین راستا تولید می‌شود. محصولی نسبتا جدید، خوشمزه و با چربی کمتر از خانواده قدیمی چیپس چی توز.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *